T-SUB-AX18B
Manufacturer WHARFEDALE Email
Your price: R12180
Normally: R15000
You Save: - R2820
Specification Value
Active or Passive Active
System Type Subwoofer
Configuration Bass-reflex
System Continuous Power 900 W
System Peak Power 1800 W
Max SPL @ 1m 133 dB (Half Space)
Freq Range (-10 dB) 35 Hz - 250 Hz
Freq Response (+/-3 dB) 40 Hz - 200 Hz
IP Certification None
Driver Brand Wharfedale Pro
LF Driver Size 18"
LF Voice Coil Size Quad Layer 3
LF Rated Impedance 4 Ω
LF Power (RE:AES2-2012) 450 W
Input Connector 2 x XLR
Enclosure Material Birch Plywood
Grille Material and Finish Steel Black
Finish Black Tough-Tone
Handles 2
Deployment Ground
Pole Mount 35 mm
Sensitivity 2.83v / 1m n/a dB
System Rated Impedance n/a
Crossover Frequency LPF 80-200 Hz (adjustable)
Recommended HPF = BW 18 dB/OCT. 35 Hz
Amplifier design Class D
DSP Controls Polarity switch 0° / 180°, LPF 80-200 Hz (adjustable)
Active loudspeaker Input Impedance 47 KΩ Balanced
Link Connector 2 x pin XLR
Input sensitivity -10 dBu
Max input level 5 V
Main Power 100 V-120 V and 200 V-240 V
Power Supply SMPS
Included Accessory Quick Start Guide, AC Cable
Unpacked - Height (mm) 650
Unpacked - Width Front (mm) 528
Unpacked - Width Rear (mm) 528
Unpacked - Depth (mm) 639
Packed - Height (mm) 740
Packed - Width Front (mm) 725
Packed - Width Rear (mm) 725
Packed - Depth (mm) 614
Weight - Nett (kg) 36.5
Weight - Gross (kg) 44.5
FEATURED ◀︎ ▶︎
Pioneer DM-50D  (PAIR)
Pioneer DM-50D (PAIR)
R5600
R5600
WHARFEDALE - TITAN 8 A MKII
WHARFEDALE - TITAN 8 A MKII